5 sposobów – jak pomóc ptakom gniazdującym obok Ciebie.

Wiosna!
Wystartował sezon lęgowy wielu rodzimych gatunków ptaków! W tym niezwykłym czasie będziemy mogli nie tylko obserwować ich zaloty,
ale również zachęcać je i wspierać w zakładaniu rodzin w naszych przydomowych ogródkach.
Poniżej, podpowiadamy, jak pomóc ptakom w tym pracowitym dla nich okresie i sprawić,
by tegoroczny sezon lęgowy również nam przyniósł dużo radości i satysfakcji.

1. Stały dostęp do wody

Zapewnianie ptakom stałego dostępu do wody, do picia i kąpieli, jest prawdopodobnie najważniejszym elementem, który możesz wprowadzić do swojego codziennego ogrodowego harmonogramu. Jest on ważny przez cały rok, ale w sezonie lęgowym szczególnie – pomaga aktywnym w tym czasie ptakom utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Ptasi rodzice prowadzą swoje młode do źródła wody, aby nauczyć je picia i kąpieli, często nawet zanim rozpoczną z nimi naukę samodzielnego zdobywania pożywienia. Upewnij się jednak, że woda jest czysta, i regularnie ją wymieniaj, by ograniczyć rozwój bakterii.

Modraszka w kąpieli, fot. Małgorzata Cisek

2. Dieta bogata w białko

Tak jak w czasie zimy, tak i w sezonie lęgowym ptaki potrzebują pokarmu bogatego w białko – dzięki niemu uzupełniają zapasy energii potrzebnej do wzmożonej w tym okresie aktywności. Czy wiedzieliście, że Rudziki karmią swoje młode co kilka minut, zaczynając jeszcze przed wschodem słońca, a kończąc późnym wieczorem? 
Dla obydwojga rodziców oznacza to wiele podróży w ciągu jednego dnia. Podawaj więc pokarmy takie jak żywe larwy mącznika (dostępne, choć mniej pożądane, są również larwy liofilizowane) i pełnowartościowe mieszanki nasion, najlepiej wzbogacone wapniem, który wzmacnia skorupki jaj i pomaga pisklętom osiągnąć pełny potencjał wzrostu. (artykuł o tym jak dokarmiać ptaki przez cały rok?)

3. Ogród na pTAK!

Aby ptakom dobrze żyło się w naszych ogrodach, istotne jest zapewnienie im warunków możliwie jak najbardziej zbliżonych do naturalnych . Sprawdź, które spośród rodzimych gatunków roślin lubiane są przez okoliczne ptaki i wprowadź je do przydomowego krajobrazu, by uatrakcyjnić go gniazdującym ptakom. Aby zapewnić kryjówki na różnych poziomach, postaraj się zawrzeć zróżnicowane pod względem wysokości gatunki roślin (np. wysokie drzewa, średniej wielkości krzewy, niskie trawy, dzikie kwiaty) oraz ciekawe formy z kamienia. Użycie pestycydów i herbicydów ogranicz do minimum. W zależności od tego, jakie ptaki bytują w twojej okolicy, możesz również zamontować budki lęgowe .

4. Kot zostaje w domu

Wolno chodzące koty domowe stanowią ogromne zagrożenie dla dzikich ptaków na całym świecie. Szacuje się, że w samej Ameryce Północnej rocznie zabijają ich 97-325 milionów. Jednak nie tylko ptaki narażone są na niebezpieczeństwo ze strony kotów – zwierzęta te sieją spustoszenie także m.in. wśród gadów i płazów. Badania przeprowadzone w Polsce nie pozostawiają złudzeń – każdy właściciel kota powinien o tym wiedzieć! Koty zabijają co roku ok 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków!

5. Cisza i spokój

Przy całej ekscytacji związanej ze znalezieniem aktywnego gniazda, łatwo ulec pokusie ciągłego podglądania ptaków. Bardzo ważne jest jednak, abyśmy nie zakłócali ich spokoju. Częste zaglądanie do gniazda kończy się wypłoszeniem rodziców i w konsekwencji porzuceniem przez nich jaj lub piskląt, podatnych odtąd na niekorzystne warunki atmosferyczne i ataki drapieżników. Równie istotne jest pozostawienie w spokoju znalezionych na ziemi samotnych podlotów. Rodzice często zostawiają młode na ziemi bez opieki, sami szukając w tym czasie pożywienia i wody. Dopóki nie masz więc całkowitej pewności, że ptak jest w niebezpieczeństwie (np. kot spacerujący w pobliżu), nie podnoś go!

Autor: (przekład z angielskiego) Monika Ankudowicz

Źródło: https://naturenotesblog.blogspot.com/2019/02/5-ways-you-can-help-nesting-birds.html