Jak zaaranżować krzewy w ogrodzie?

Jak zaprojektować róg ogrodu?

Często nie mamy pomysłu jak wykorzystać róg działki, nie mamy też zbyt wielu powodów żeby tam zaglądać – to sytuacja idealna dla ptaków. Trzeba tylko posadzić kilka różnej wysokości krzewów, żeby miały na czym przysiąść lub gdzie się schować. My zyskujemy zieloną zasłonę i dobre towarzystwo w ogrodzie. Kompozycję można urozmaicić niewysokimi drzewami, bylinami i roślinami jednorocznymi. Jeżeli na działce zalegają nam większe kamienie możemy również wykorzystać je do ozdoby – będą się na nich wygrzewały owady i pożyteczne w ogrodzie jaszczurki. Rozmieszczenie roślin zależy od wolnej przestrzeni jaką dysponujemy, nie tylko w naszym ogrodzie, ale też w sąsiedztwie. Drzewa nawet z luźnymi koronami dają trochę cienia i zrzucają też liście. To same zalety (np. z jarzębinowych liści powstaje bardzo wartościowy kompost) ale lepiej się upewnić czy nie przeszkadza to sąsiadowi.

W pierwszym piętrze (tu link do „projektujemy zakątki”) można umieścić niewysokie drzewa, np. jarząb pospolity, ale może to też być dereń jadalny lub głóg jednoszyjkowy formowany na niewysokie drzewko. Kiedy sadzonki podrosną trzeba wybrać najsilniejsze pędy najlepiej w wyższych partiach krzewu, a wszystkie gałązki wyrastające poniżej obcinać. Można też pozostawić rośliny w formie krzewów i pozwolić im rosnąć wzwyż. Formujemy tylko derenia i głóg, jarzęby nie lubią przycinania!
W niższych piętrach pomiędzy drzewami lub przed nimi sadzimy niewielkie grupy, w których możemy wykorzystać różne krzewy, np. ligustr, tarninę, głóg, berberys, irgę lub inne. Grupy można sadzić luźno, tak jak dla Was zaprojektowaliśmy lub zagęszczać sadząc ciąg krzewów czy żywopłot, jeżeli chcielibyśmy skuteczniejszej ochrony przed kurzem, hałasem lub nieproszonymi gośćmi.

Krzewy można częściowo formować żeby nadać ciekawszy wygląd kompozycji – różnicować wysokość lub ich kształt. Przycinamy też rośliny, które rozrastają się intensywniej i nazbyt zacieniają inne. Odległości w jakich zasadzimy krzewy zależą od funkcji jaką będą pełniły w ogrodzie i od warunków siedliska (nasłonecznienie, wilgotność, żyzność gleby). Jeżeli planujemy żywopłot – rośliny sadzimy gęsto, znacznie luźniej gdy krzewy mają tworzyć dekoracyjną grupę. Najwięcej miejsca zajmują nasadzenia naturalne, gdzie nie przycinamy roślin, stawiając na ich naturalny pokrój.

Projekty ogrodów
proj. E Gutowska, rys. E Skwarska
Pobierz