Jednym z istotnych elementów Ogrodu na pTAK jest pomoc owadom. Im bardziej przyjazny owadom będzie nasz ogród, tym więcej gatunków zawita w nasze skromne ogrodowe progi.

Szczególnie pożyteczne w naszym ogrodzie są błonkówki – trzmiele, pszczoły miodne, pszczoły samotnice i wiele innych, mniej znanych gatunków. Zapylają one większość roślin, dzięki czemu umożliwiają wytworzenie owoców i nasion. Dla człowieka obecność zapylających owadów jest szczególnie korzystna. To właśnie dzięki ich pomocy, rośliny mają więcej owoców, a tym samym człowiek większe plony.

Obecność owadów w naszym ogrodzie jest nieoceniona. Z tego właśnie względu nieodłączną część Ogrodu na pTAK stanowią miejsca, w których owady znajdą żywność, schronienie, a także miejsce rozrodu. Dlatego planując ogród przyjazny przyrodzie, musimy pamiętać o łatwych w samodzielnym wykonaniu akcesoriach, takich jak na przykład skrzynki dla trzmieli czy miejsca rozrodu dla pszczół samotnic. Gatunki te naturalnie występują w wydrążonych przez inne owady chodnikach w drewnie, w spękaniach gleby na skarpach czy w pustych łodygach roślin. Przy odrobinie chęci, w bardzo łatwy sposób możemy również i my pomóc tym owadom, dostosowując nasz ogród do ich indywidualnych potrzeb.

Niezwykle wartościowym elementem podwórza są stare, drewniane budynki z wydrążonymi przez owady otworami. Aby uchronić żyjące w nich pszczoły, warto pozostawić ściany budynku w niezmienionej formie – nie remontując ich, ani nie szalując. Innym równie cennym skarbem są budynki lub konstrukcje z gliny, zasiedlane przez kilkanaście różnych gatunków pszczół.

Pszczołom rozmnażającym się w pustych łodygach roślin możemy pomóc, wieszając w okolicy ogrodu pęczki pustych w środku łodyg takich roślin jak trzcina, słoma czy bambus oraz suche badyle pokrzywy, trybuli czy bzu czarnego. Wiązki te należy umieszczać w bezpiecznym, nasłonecznionym i w miarę możliwości osłoniętym od wiatru miejscu. Stabilnie przymocowane do drzewa, będą spełniać swoją funkcję nawet przez kilka lat. W pustych korytarzach zakłada swoje gniazda wiele pszczół, w tym również murarka ogrodowa (Osmia rufa), która po zniesieniu pyłku i złożeniu jaj w łodydze, „zamurowuje” otwór, chroniąc w ten sposób swoje potomstwo.