WŁĄCZ OGRÓD NA pTAK!

Czy pakiet Ogród na pTAK! już do Ciebie dotarł?
Wspaniale! Podpowiemy Ci,  gdzie powiesić budkę,
jak zasadzić krzewy i zasiać łąkę.

Jak stworzyć kwietną łąkę w ogrodzie?
To prostsze, niż myślisz. Wystarczą: łopata, grabie i nasiona kwiatów.

1. O te ostatnie nie musisz się martwić. W pakiecie Włącz Ogród na pTAK znajdziesz:
– jeżówkę purpurową, która przyciągnie do ogrodu motyle
– gotową mieszankę nasion kwiatów dla ptaków, motyli, trzmieli
– nasiona chabra bławatka,z którego skorzystają owady

2. Nasiona, w teorii, można wysiać prosto w istniejący trawnik. W praktyce, łąka będzie wyglądać zdecydowanie lepiej (wzejdzie na niej więcej gatunków kwiatów), jeśli odpowiednio przygotujesz podłoże. Miejsce, w którym zakładasz łąkę należy przekopać. W trakcie przekopywania usuwamy kępy trawy, kamienie, szkło itp. Następnie grabiami, lub innym narzędziem ogrodowym wyrównujemy powierzchnię rozbijając i pozbywając się dużych „grud” ziemi. I gotowe.

3. Jeśli ziemia, na której zakładasz łąkę jest słabej jakości można rozważyć rozsypanie ziemi ogrodowej, oraz zastosowanie nawozów naturalnych (świetnie sprawdzi się obornik kurzy, króliczy, lub inny) dostępnych np. w formie bezwonnego granulatu.

4. Na tak przygotowany grunt wsiewamy nasze nasiona. Dla ułatwienia i zapewnienia równomiernego rozkładu nasion można je wymieszać z piaskiem. Następnie delikatnie przegrab ziemię z wysianymi nasionami.

5. Świeżo wysianą łąkę warto regularnie podlewać, szczególnie w okresie długotrwałej suszy. Kwiaty szybciej wzejdą i dłużej będą cieszyć motyle, pszczoły i nas swoją obecnością.

Z czasem, łąka będzie świetnym miejscem na montaż poidełka dla ptaków!

Oprócz fragmentów kwietnej łąki, ozdobą trawników jest mniszek lekarski (a wraz z nim kolorowe motyle i pszczoły).
Zachęcamy, aby pozwolić mniszkowi kwitnąć, gdyż jest to jeden z najcenniejszych pożytków pszczelich i motylich w okresie wiosennym!
Nie wspominając o dobroczynnym wpływie nalewki z mniszka lekarskiego… Ale to już całkiem inna historia.

W naszym pakiecie Ogród na pTAK! znajdziesz 20 sadzonek ligustra, oraz kalinę wonną i ognik szkarłatny, które zapewnią ptakom pożywienie zimą, schronienie i miejsce na gniazdo!

Instrukcja zasadzenia:

  1. Przekop miejsce, gdzie posadzisz sadzonki
  2. Kup ziemię uniwersalną, rozsyp w przekopanym miejscu i … ponownie przekop.
  3. Zrób dziury i włóż tam rośliny
  4. Zakryj ziemią i ugnieć roślinę dookoła
  5. Zrób zagłębienia wokół rośliny i podlej
  6. Rośliny należy sukcesywnie podlewać żeby ich nie przesuszyć

Czego masz się spodziewać?

Białe kwiaty ligustra kwitną od czerwca do lipca, koło września / października zastąpią je czarne owoce, które stanowią pokarm dla ptaków od jesieni do wiosny! Uwaga, owoce mogą być trujące dla kóz, krów, owiec.

O tym, jak ważny może być – nie tylko ligustr – w ogrodzie na pTAK! przeczytaj w naszym ogrodowym kalendarzu.

Jeśli planujesz gęsty żywopłot

Jak tylko ligustr zacznie wypuszczać liście i trochę urośnie, należy przyciąć czubki i boki. Zabieg taki można powtarzać dość często w drugim roku – ligustr się wtedy zagęszcza i stanowi dobre schronienie dla ptaków. W gęstym ligustrze nie widać gniazd i nie wciśnie się tam kot.

Oprócz formowanych żywopłotów (które wymagają dużych nakładów pracy i środków, ale są gęste i stanowią lepsze schronienie dla ptaków oraz korytarze dla jeży ) – zachęcamy Cię również do stawiania na luźne ściany z różnych krzewów i mniejszych drzew, np. ligustr, jarząb pospolity, jarząb brekinia, jarząb szwedzki, buk zwyczajny, dereń jadalny, głogi, berberys, bez czarny, kalina koralowa, kruszyna pospolita, rokitnik pospolity, dzika róża.

Proponujemy: stwórz żywopłot z ligustra, a kalinę i ognika pozostaw w luźnym “zgrupowaniu.

Masz już budkę, którą Ci przesłaliśmy?


To budka typu A (otwór wlotowy o średnicy 33 mm), nieco większych od A1.
Zamieszkać mogą tam Sikory Bogatki, Mazurki, Wróble, Muchołówki, Sikory Modre oraz Pleszki.
Zanim jednak chwycisz za młotek i drabinę, przeczytaj uważnie poniższą instrukcję. 

  1. Przed powieszeniem dobrze jest budki zaimpregnować. Sprawdzają się: olej lniany (pokost) oraz olej słonecznikowy. Nanosimy pędzelkiem lub szmatką.
    Po natłuszczeniu budki powinny odczekać min. 24 godz. w temp. pokojowej. Dzięki takiemu zabiegowi posłużą one dłużej.
  2. Budki najlepiej wieszać na drzewie, ale słup metalowy czy drewniany, a nawet ściana budynku, także zdadzą egzamin. Unikajmy miejsc ze starymi drzewami – ptaki bez pudła wybiorą naturalne dziuple, a nasze starania (wieszanie budek) pójdą na marne.
  3. Starajmy się nie wieszać budki w sąsiedztwie dużej gałęzi. Może na niej przysiąść drapieżnik, który będzie czyhać na wlatujące/wylatujące ptaki.
  4. Budki typu A, A1 i B wieszamy na wysokości 3-5 metrów nad ziemią. Budki
    typu D i E na wysokości powyżej 6m
  5. Odległość między budkami powinna wynosić ok. 10 metrów. Pamiętajmy
    – ich użytkownicy to stworzenia terytorialne.
  6. Budki najlepiej wieszać od strony północnej, czyli najbardziej zacienionej. Pozwala to uniknąć przegrzania się jaj i piskląt w trakcie letnich upałów.Budki dla ptaków najlepiej wieszać pionowo. W przypadku pochylonego słupa lub drzewa budkę wieszamy tak, by otwór skierowany był do ziemi.
  7. Jeżeli budynek lub droga znajdują się bliżej niż 10 metrów, to wieszamy budkę tyłem do nich, pomijając orientację według stron świata.
  8. Czyścimy budki. Najlepiej robić to pod koniec zimy – w lutym, ale można również tuż po zakończeniu sezonu lęgowego – jesienią. Przy tej okazji oceniamy stan techniczny powieszonych budek. Sprawdzamy czy mają wszystkie elementy, nie są dziurawe – ogólnie czy dobrze się im wisi.
  9. W przypadku nie zasiedlenia przez kilka kolejnych sezonów (2-3 lata) przewieszamy daną budkę w inne miejsce.