Dwa pomysły na piękne zakątki dla ptaków w Twoim ogrodzie.

Pewnie znasz już naszą akcję Włącz Ogród na pTAK!

Każdej wiosny, wysyłamy Wam kawałek Ogrodu na pTAK!
Nasiona kwietnej łąki, budka dla ptaków, owocodajne krzewy, czy kolorowa rabata kwietna – każda z tych rzeczy może stać się początkiem Twojej przygody z Ogrodem na pTAK!
2019 2020 2021  2022

Brałeś lub brałaś udział w akcji?
Jeśli tak – świetnie! Jeśli nie – zachęcamy Cię, żebyś tworzył lub tworzyła Twój Ogród na pTAK! krok po kroku z naszą pomocą.
Zacznij od tej małej, pięknej rabaty dla ptaków i owadów.

To proste!
1. Kup sadzonki roślin, które tutaj proponujemy. Dorzuć budkę z naszego sklepu na pTAK! 
2. Pobierz nasze pomysły na kompozycję. (niżej)
3. Znajdź miejsce w ogrodzie i … do dzieła!

Proponujemy Wam stworzenie zakątków dla ptaków,
które nazwaliśmy:

– Raj przy Rokitniku 
– Schronienie pod Kłokoczką

Gdzie mieszkają Pleszki?
Raj przy Rokitniku  Schronienie pod Kłokoczką
kłokoczka południowa dereń jadalny
morwa biała morwa czarna
trzmielina  rokitnik pospolity
chaber górski czyściec wełnisty
przetacznik długolistny pysznogłówka
jeżówka jeżówka
Budka dla Pleszki Budka dla Pleszki
Aranżacja rabaty – pobierz
Raj przy Rokitniku, rys. Emilia Skwarska
Aranżacja rabaty – pobierz
Schronienie pod Kłokoczką, rys. Emilia Skwarska

Nasze kompozycje tworzyliśmy z myślą o “ogrodowych maluchach” – Pleszkach, Kopciuszkach, Muchołówkach, Pliszkach i Rudzikach.

Zakątek z krzewami będzie idealnym schronieniem dla ptasiego ogrodowego drobiazgu, a ukryta w nim budka lęgowa może stanie się domem dla nieśmiałej Muchołówki lub Pleszki? Kwiaty, owoce i nasiona bylin, drzew oraz krzewów będą miłym poczęstunkiem, z którego skorzystają ptaki, trzmiele, pszczoły, motyle i wiele innych pożytecznych owadów. Rośliny są tak dobrane, żeby z ich uprawą poradził sobie nawet początkujący ogrodnik. Dzięki drzewom i krzewom w Twoim otoczeniu pojawi się bezpieczne i przytulne miejsce, gdzie ptaki schronią się przed upałem, deszczem i drapieżnikami.
Byliny wniosą do ogrodu nie tylko nowe barwy ale też sporo ruchu – to rośliny wprost uwielbiane przez owady.

Raj przy Rokitniku

Poszukiwanie raju zazwyczaj nie jest proste, ale mamy pewien pomysł – poszukaj go w ogrodzie! Z pewnych źródeł wiemy, że w raju powinno znajdować się drzewo, ptaki i owoce, więc pierwszy krok nie będzie trudny. Ta kompozycja powstała z myślą o uciekinierach od napierającego zewsząd szaroburego betonu i industrialnego hałasu.

  • Morwa czarna o stylowej, owalnej koronie i mocnych liściach, rozłożysty dereń obsypany pęczkami drobnych żółtych kwiatów zanim pojawią się pierwsze listki i połyskujący srebrem rokitnik pozwoli stworzyć zaciszne miejsce do odpoczynku i bezpieczną ostoję dla ptaków.
  • Ukryta w zieleni budka lęgowa będzie tam jak najbardziej na miejscu.
  • Białe kwiaty jeżówki, cytrusowy zapach spektakularnej pysznogłówki i elegancki srebrnoszary czyściec o delikatnych liliowych kwiatkach przyciągnie do ogrodu motyle, pszczoły i trzmiele.
  • Jesienią pojawią się słonecznopomarańczowe owoce rokitnika, czerwone „śliweczki” derenia jadalnego i słodkie niemal czarne owoce morwy.

To rajska uczta dla ptaków – możemy się przysiąść, podziwiać, słuchać i jeść pyszne owoce. Nasza mała ucieczka do raju😊

Schronienie pod Kłokoczką

Na tajemniczy ogród trzeba trochę poczekać, ale uwierz nam – warto!

Wyobraź sobie żywozielony gąszcz liści morwy, pszczoły uwijające się przy miododajnych kwiatach trzmieliny i zwisające grona delikatnych, pachnących kwiatów kłokoczkowego drzewa, przypominających drobne dzwoneczki.

  • Wśród cienistej, spokojnej zieleni przemykają ptaki…gdzieś tam jest dobrze ukryta budka lęgowa, może już zajęła ją Pleszka?
  • Przetaczniki i chabry przyciągają wzrok różnymi odcieniami granatu, a romantyczna bladoróżowa jeżówka gwarantuje motylowy spektakl.
  • A jesienią? Zupełnie zmienia się oblicze ogrodu – zaczyna się ptasia uczta!
  • Pomarańczowo-różowe owoce trzmieliny, słodkie owoce morwy białej i twarde nasiona kłokoczki to smakołyki, które uwielbiają ptaki.

Usiądź pod kłokoczką, wsłuchaj się w ptasie pogaduszki i ciesz się kolorową jesienią razem z nimi!

• Rozpakuj paczkę – to najważniejsze! Zamknięte w pudełku nie mają dostępu do światła i dziczeją, w ciemnym i wilgotnym środowisku mogą też rozwinąć się choroby grzybowe.
• Jeżeli nie możesz posadzić ich od razu – nie martw się. Postaw doniczki w zacienionym, zacisznym miejscu, gdzie słońce nie będzie nadmiernie nagrzewać roślin.
• Pamiętaj o podlewaniu! Rośliny w doniczkach trzeba podlewać częściej niż rosnące w gruncie.
• Sadź rano lub po południu, kiedy słońce nie jest silne lub w pochmurny dzień – rośliny sadzone w upale więdną (szczególnie delikatniejsze byliny) i trudniej się przyjmują.
• Po wyjęciu rośliny z doniczki rozprostuj zwinięte korzenie, możesz je trochę skrócić aby pobudzić ich wzrost.
• Do dołka w którym posadzisz roślinę nalej wody, to ważne żeby korzenie były w wilgotnej glebie – roślina lepiej się przyjmie. Podlej też świeżo zasadzoną roślinę.
• Do dołka można też dodać trochę nawozu organicznego i wymieszać z ziemią – roślina będzie miała lepszy start. Można użyć np. granulowanego obornika końskiego czy kompostu, itp. Szczególnie przy słabszych glebach warto coś dodać.
• Nowo posadzone rośliny wymagają podlewania. Kiedy zaobserwujesz, że wypuszczają nowe listki można już podlewać mniej. Z czasem deszcz będzie robił to za Ciebie😊. Chyba, że nie będzie deszczu…
• Pamiętaj, że drzewa i krzewy potrzebują więcej miejsca, nie sadź ich zbyt blisko siebie. Zawsze lepiej owocują gdy nie są zbyt zacienione. Jeżeli musisz je trochę „ścisnąć” nie martw się – może będzie mniej owoców ale ptaki nadal będą miały świetne schronienie.
• Roślin z pakietu nie musisz sadzić w grupie – wykorzystaj ich zalety i wkomponuj w swój ogród w dowolny sposób. Ptaki zawsze znajdą do nich drogę!
Niech zdrowo rosną!

Opracowała: Ewa Gutowska, stowarzyszenie Jestem na pTAK!