Jak stworzyć ogród przyjazny zwierzętom?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.

To, czy Twój ogród będzie przyjazny zwierzętom w takim samym stopniu zależy od tego co w nim robisz, jak i od tego czego w nim nie robisz.
Możesz odpuścić sobie niektóre męczące zajęcia, a przyroda odwdzięczy Ci się śpiewem ptaków, tuptaniem jeża, czy bzyczeniem przyjaznych trzmieli…

Czym jest dla zwierząt Twój ogród?

Gęste krzewy i stare drzewa lub budki lęgowe to schronienie dla ptaków, a także doskonałe miejsce na założenie bezpiecznego gniazda. Dziura w płocie pozwoli na swobodne wędrówki jeża, a długi żywopłot stanie się wygodnym korytarzem dla tych uroczych wędrowników. Niepozorne oczko wodne da życie kolejnym pokoleniom żab i ropuch.

Kwietna łąka i rośliny miododajne stanowią pokarm dla pszczół, trzmieli i motyli. Owocujące krzewy uratują zimą niejednego Kwiczoła, Kosa, czy stado Jemiołuszek. Jeżówki, czy słoneczniki to nie tylko ozdoba ogrodu – ich smaki docenią całe rodziny Szczygłów. Pod stertą desek, liści i gałęzi zawsze znajdą się też smaczne robaki dla wiosennego Rudzika.

Podczas gdy wszechobecna betonoza pochłania miasta, a ogrody zmieniają się w wysuszone składy kostki brukowej, Twoje poidełko dla ptaków może uratować niejedno ptasie i owadzie życie. Miseczka z wodą ustawiona przy krzewach na pewno stanie się też ukojeniem dla spragnionych jeży, gryzoni, czy większych ssaków. Stwórz bezpieczne oczko wodne, a Twój ogród ma już pięć gwiazdek w rankingu ogrodów na pTAK!

Zostaw stertę chrustu i zgrabione jesienne liście. Zimowe lokum znajdzie tam jeż i setki owadów oraz mniejszych kręgowców. Załóż hotel dla owadów i nie sprzątaj tych starych desek w rogu ogrodu…

Chcesz zmieniać świat?
Zacznij od swojego ogrodu!

Ptasi ogród Aleksandry
Jeż europejski, fot. Cezary Korkosz

Jeż w ogrodzie

Rudzik, fot. Agnieszka Wrzos

Ptaki w ogrodzie