Konkurencja

Konkurencja to nie tylko nasza specjalność – rośliny są w tym równie dobre.
Zabiegają o dostęp do światła, wody i składników pokarmowych, dlatego sadząc nowe rośliny zadbajmy o sprawiedliwy podział dóbr. Przede wszystkim musimy pamiętać, że krzewy będą potrzebowały miejsca, a kiedy im je zapewnimy pokażą się nam w całej krasie. Pamiętajmy o zachowaniu przynajmniej minimalnej zalecanej odległości między roślinami. W zależności od naszych planów rozstaw krzewów może być różny.

  • Jeżeli planujemy żywopłoty będziemy sadzić rośliny znacznie gęściej, żeby z czasem powstał zwarty zielony mur.
  • Nasadzając dekoracyjne grupy krzewów zwiększamy odległości między roślinami uwzględniając pokrój krzewów – niektóre z nich rosną wszerz, inne do góry.
  • Jeżeli dysponujemy żyzną glebą, miejsca jest sporo podobnie jak słońca i ziemia nie wysycha na wiór sadzimy krzewy w większej rozstawie – będą zdrowo rosnąć i mogą osiągnąć swoje maksymalne rozmiary. Przykładowo – krzewy na żywopłot w miejscu suchym, przegrzewającym się i na słabej glebie sadzimy w mniejszych odległościach – rośliny nie będą się szaleńczo rozrastać, nadrabiamy więc gęstszym sadzeniem.
  • Jeżeli planujemy zielony mur chroniący przed kurzem i hałasem najlepiej posadzić krzewy naprzemianlegle w dwóch rzędach, zachowując takie same odległości między krzewami. Z kolei gwiazdy ogrodu – solitery – musza mieć wokół siebie przestrzeń, aby w pełni mogły zaprezentować ciekawy pokrój, dekoracyjne liście, kwiaty i owoce.
  • Przyjrzyjmy się jak rosną u nas inne krzewy – to pomoże nam dopasować odległości między nowo sadzonymi roślinami. W ten sposób możemy zaoszczędzić trochę miejsca na ciekawe byliny uzupełniające naszą kompozycję.

Nie zawsze da się przewidzieć jak będą rozwijały się rośliny w nowym miejscu. Gdy przez dłuższy czas (np. po dwóch latach) krzewy nie przyrastają, wyglądają marnie, mają mało liści i nie kwitną można wspomóc je nawozem (najlepiej wiosną) i częściej podlewać jeżeli jest sucho. Gdy to nie przyniesie efektów można pomyśleć o przesadzeniu krzewu. Niektóre z roślin początkowo rosną bardzo wolno (np. dereń jadalny), więc bez paniki – dajmy im czas.

Ognik, fot. Ewa Gutowska
Gatunek Maksymalny rozmiar rośliny
w metrach
(wys x szer)
Żywopłoty formowane
(odl. między roślinami
w metrach)
Żywopłoty naturalne
(odl. między roślinami w metrach)
Szpalery (odl. między roślinami w metrach) Grupy (odl. między roślinami w metrach)
Berberys Thunberga 1,5 x 2 2-4 sztuki na metr bieżący 0,5 – 0,6 lub 1 żywopłot jako
uzupełnienie szpaleru
2 – 3 lub 1 – 2 gdy formujemy
Jarząb pospolity  10 x 5           X           X 3 – 4 lub więcej 3 – 4 lub mniej gdy sąsiadujące rośliny są niższe
Ligustr pospolity 4,5 x 2,5 2-4 sztuki na metr lub co 0,6 m lub co 0,8 m 0,5 – 1 3 – 5 lub żywopłot jako uzupełnienie szpaleru 3- 4 lub 1- 2 gdy formujemy
Ognik szkarłatny 3 x 1,5 co 0,5 – 0,6 m 0,8 – 1 2- 3 1 – 3
Śliwa tarnina 3 x 2 2-4 sztuki na metr bieżący 0,5 – 1 2 – 4 lub żywopłot jako uzupełnienie szpaleru 3 – 4 lub 1 – 2 gdy formujemy
Jeżyna bezkolcowa 3 x 2,5 1 m lub co 1,5 m – 2,5 m 1 – 2,5           X           X
Dereń jadalny  10 x 10 co 0,5 m- 1 m 0,5 – 1 3-5 lub żywopłot jako uzupełnienie szpaleru 3 4 lub mniej gdy formujemy
Irga Dammera 0,5 x 3 co 1 m – 1,5 m 1 – 1,5           X 1
Głóg jednoszyjkowy 5 x 4, drzewo 10 x 8 2-4 sztuki na metr bieżący 0,5 -12 -4 lub żywopłot 2 – 4 lub żywopłot jako uzupełnienie szpaleru 3 – 4 lub mniej gdy formujemy