Jak zaaranżować krzewy w ogrodzie?

Jak stworzyć cichy zakątek w ogrodzie?

W niewykorzystanym rogu działki możemy zaaranżować zielony wypoczynkowy zakątek w ogrodzie, w którym możemy się zaszyć po ciężkim dniu. Wygodna ławka, poidełko dla ptaków i nieodzowne gęste zielone zaplecze może zamienić zapomnianą część ogrodu w skrawek raju dla nas i ptasiej czeredy. Ważnym elementem jest formowany zwarty i wysoki żywopłot z ligustru, który pełni funkcję ochronną – odcina od otoczenia, zatrzymuje hałas i kurz.

Ligustr można też zastąpić dereniem jadalnym, głogiem lub tarniną. Dekoracyjna grupa krzewów oprócz tego, że stanowi niekończące się źródło ptasiej radości (kryjówka, miejsce do gniazdowania, naturalny karmnik), częściowo osłania ławkę i nadaje miejscu ustronny charakter.

Żaden jeż i miłośnik spokojnej lektury nie przejdzie obok takiego zakątka obojętnie.

Grupę krzewów możemy „rozciągnąć” i zasadzić wzdłuż linii prostej lub po łuku, ale też koncentrycznie (tu link do „projektujemy zakątki”).

Jeżeli dysponujemy niewielkim areałem nasadzamy mniej krzewów, możemy też posadzić je trochę gęściej, a rozrastanie się na boki ograniczać przycinaniem (link do tabeli z odległościami). Kompozycja, którą Wam przygotowaliśmy składa się z roślin formowanych i o naturalnym pokroju. Jest dość luźna i można ją uzupełnić kolejnymi krzewami i bylinami. Dzięki temu wygląd grupy będzie się zmieniał w trakcie sezonu wraz z zakwitaniem lub owocowaniem kolejnych roślin, np.

  • na dereniu wczesną wiosną pojawiają się żółte drobne kwiaty,
  • liście berberysu przebarwiają się późną jesienią na kolor czerwony,
  • a owoce ognika pozostają na gałązkach nawet zimą.

Jeżeli dodamy jeszcze inne krzewy i kwiaty ogrodowa dekoracja nigdy nam się nie znudzi.
Ognik szkarłatny (odmiana Red Column) jest przewodnikiem grupy, jego tło stanowią berberysy Thunberga w naturalnej formie.
Kompozycję uzupełniają formowane derenie jadalne i irga Dammera, która może się płożyć lub przycinamy ją w kulistą formę.

Projekty ogrodów
proj. E Gutowska, rys. E Skwarska
Pobierz