Liście na wagę (barwę?) złota!

Zostaw liście pod drzewem.

Dywan z liści pokrywający trawnik pod drzewami to…
jedno z najnormalniejszych zjawisk na świecie!

Oprócz tego, że pięknie wygląda jest jeszcze bardzo potrzebny – nawet w naszym ogrodzie. Jeśli liście opadają i zalegają pod drzewem, które je wydało oznacza to, że tam właśnie jest ich miejsce. Przecież już nie raz przekonaliśmy się, że natura wszystko doskonale sobie zaplanowała. Dlaczego nie mielibyśmy jej zaufać również w tym przypadku:

1. Warstwa liści doskonale zabezpiecza ogrodowe rośliny przed mrozem.
2. Ziemię chroni przed wysychaniem i wietrzeniem.
3. To naturalna ściółka oraz nawóz, który wzbogaca ziemię w próchnicę i składniki odżywcze – drzewo oddaje w ten sposób ziemi, to co z niej wyciągnęło, żeby wyprodukować liście.
4. Taki dywan z liści to cały ekosystem i czasem jedyne miejsce do życia lub zimowania dla wielu organizmów – od biedronek i chrząszczy, po żaby i jeże, czy bakterie, które przekształcają liście w pożyteczny nawóz.
5. Mówiąc o obumierających na ziemi liściach nie możemy pominąć dżdżownic – ich wielkich amatorów, które są jednymi z najważniejszych sprzymierzeńców ogrodnika.
(o tym jaki trawnik polecamy na sezon letni czytaj tutaj – kwietna łąka!)

Obraz Manfred Richter z Pixabay

W ogrodzie, tak jak w całej Przyrodzie, martwe jest nie tylko dobre, ale i potrzebne. To baza dla wszelkich mikroorganizmów, które są podstawą życia tak w naszym ogrodzie jak i na całej planecie. Jeśli już koniecznie musisz część liści usunąć – nie pal i nie wyrzucaj ich, lecz odłóż na kompost. Dzięki temu będziesz mieć zdrowy i darmowy nawóz do Twojego ogrodu.

rys. najmniejsze rezerwaty świata

Z myślą o ptakach
Zimujące w liściach oraz żyjące w nich lub pod nimi owady i „robaki”, a także ich larwy, a nawet ćmy i motyle stanowią też najlepszy pokarm dla ptaków. Skorzystają z niego między innymi Kosy, Kwiczoły, Śpiewaki, Rudziki czy Szpaki. Na pewno zobaczymy je buszujące w liściach jesienią, w czasie bezśnieżnych zim oraz wczesną wiosną.

Dom dla jeża i nie tylko.
Jeśli w ogrodzie musi jednak znaleźć się obszar „czystego” trawnika, polecamy wrzucenie liści na kompost lub zgrabienie ich w jedną lub kilka większych kupek. Nadal będą one wartościowym lokum dla wyżej wymienionych, pożytecznych stworzeń. Co więcej, być może odwiedzi je większy, bardzo uroczy i lubiany lokator… Jeż. Żeby tak się stało najlepiej składować liście w możliwie spokojnym i nieuczęszczanym miejscu w ogrodzie. Jeśli po letnich porządkach zostały gałęzie, mogą stać się idealnym szkieletem i wzmocnieniem całej konstrukcji (domu dla jeża). Doskonale obrazuje to ilustracja zapożyczona od @najmniejszerezerwatyświata. W takich hałdach zimuje też wiele innych drobnych zwierząt – oprócz owadów będą to między innymi żaby i jaszczurki.

Zrelaksuj się jesienią.
Jedną z głównych zalet ogrodu na pTAK! – oprócz tego że jest Twoim własnym rezerwatem przyrody – jest fakt, że możemy sobie czasem w nim poleniuchować! Zamiast ciągle walczyć z Naturą – cieszmy się tym co nam przynoś i współpracujmy z nią.
Odstawmy wreszcie grabie i dajmy odpocząć naszym trawnikom oraz wzmocnić się na zimę. I jeszcze jedno – pod żadnym pozorem nie wygłupiajmy się z dmuchawami spalinowymi! Oprócz tego, że są drogie, strasznie hałasują, zużywają dużo paliwa oraz wyrzucając spaliny i CO2 – są być może najbardziej obciachowym sprzętem ogrodniczym.

Więcej porad na cztery pory roku znajdziesz w naszym ogrodowym kalendarzu.

Zięba, fot. Cezary Korkosz