Król, czy może jednak Królowa Ogrodów?

Wyniki Wielkiego Ogrodowego Liczenia 2022 komentuje: Piotr Kamont, prezes stowarzyszenia Jestem na pTAK!

Dziękujemy wszystkim, którzy liczyli z nami!

Za nami kolejna, trzecia już odsłona Wielkiego Ogrodowego Liczenia.
Zgodnie z tradycją w zeszły weekend 14-15 maja policzyliśmy ptaki, które goszczą w naszych ogrodach.

Wyniki nie różnią się bardzo od tych uzyskanych w poprzednich latach. Przysłowiowe „pudło” pozostaje takie samo.
Wróbel, Bogatka i Szpak, to gatunki, które obserwowaliśmy najczęściej. Pierwsze miejsce się nie zmieniło – wygrał Wróbel.
Ale do lekkiego przetasowania doszło na drugim i trzecim miejscu. Tym razem to Bogatka wyprzedziła Szpaka i to jej właśnie przypadło srebro.

Skąd pytanie w tytule?

Parafrazując nieco stare porzekadło „nieważne jak ludzie głosują, ważne kto liczy głosy” można by powiedzieć „nie ważne ile ptaków obserwowaliśmy, tylko jak je liczymy”. Z jednej strony w liczbach bezwzględnych wygrał Wróbel. Obserwowaliśmy łącznie 1134 przedstawicieli i przedstawicielek tego gatunku. Można więc powiedzieć, że Królem naszych Ogrodów jest właśnie Wróbel. Z drugiej strony drugą na liście Bogatkę obserwowaliśmy w Ogrodach częściej.

Wróbel, fot. Cezary Korkosz

Jak to możliwe?

1134 Wróble obserwowaliśmy 235 razy. A 1020 Bogatki, bo tyle ich właśnie naliczyliśmy obserwowaliśmy w 671 razy. Różnica w liczbach bezwzględnych wynosi więc 114 osobników na korzyść Wróbla, ale Bogatkę wiedzieliśmy aż o 436 razy więcej. Wynika to prawdopodobnie z tego, że Wróble to ptaki raczej stadne. Jeśli więc obserwujemy Wróble, to rzadko są to pojedyncze osobniki. Częściej mamy do czynienia z większym lub mniejszym stadem tych ptaków. Bogatka to z kolei zadeklarowana indywidualistka nietolerująca innych Bogatek w swoim „domu”. Dlatego zwykle widujemy pojedyncze ptaki, lub pary tego gatunku. Kto więc tak naprawdę jest zwycięzcą (a może zwyciężczynią) Wielkiego Ogrodowego Liczenia? Decyzję pozostawiamy Wam.

Dla porządku dodajmy jednak, że oba zestawienia wyglądają następująco:

Lista gatunków z największą liczebnością:
1. Wróbel – 1134
2. Bogatka – 1020
3. Szpak – 961
4. Kos – 715
5. Mazurek – 542

Lista gatunków najczęściej obserwowanych:
1. Bogatka – 671
2. Kos – 347
3. Szpak – 300
4. Wróbel – 235
5. Sroka – 205

POBIERZ WYNIKI – liczebność
Jak zaprosić je do ogrodu?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Na pewno zastanawia wynik Modraszki. Gatunek ten obserwowaliśmy tylko w 117 Ogrodach – łącznie 213 osobników. To prawie 5 razy mniej niż Bogatek. Może to świadczyć o tym, że Modraszki przegrywają z większymi i bardziej agresywnymi Bogatkami rywalizację o miejsce do założenia gniazda. Przy małej liczbie dostępnych dziupli wygrywa silniejszy, taka jest natura. Może warto zaplanować powieszenie w Ogrodzie budki typu A1? Ten typ budki ma mniejszy otwór wlotowy za duży dla Bogatki, ale „skrojony” właśnie na miarę Modraszki, więc jest szansa, że to właśnie mniejsze Modraszki „zameldują się” z nich wiosną.

Martwi niewielka liczba obserwacji ptaków związanych z gęstymi krzewami: Kapturki, Rudzika, czy Makolągwy. Nie najlepiej świadczy to niestety o naszych ogrodach, w których ciągle jak na lekarstwo jest żywopłotów i skupisk krzewów, w których gatunki te najchętniej budują gniazda. Zaradzić temu w gruncie rzeczy bardzo prosto. Wystarczy posadzić kilka krzewów owocujących (świetnie sprawdzi się ligustr, berberys, czy choćby agrest), a tym które mamy już w Ogrodzie pozwolić nieco „zdziczeć”. Tylko czy jesteśmy na to gotowi?

Na koniec wielkie podziękowania dla wszystkich którzy poświęcili czas i energię, żeby policzyć z nami ptaki w ogrodach. W tym roku w Wielkim Ogrodowym Liczeniu wzięło udział 296 osób. Cieszymy się, że jesteście z nami. Razem możemy pomóc ptakom, a Ogrody uczynić miejscem przyjaznym dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Do zobaczenia za rok!

Ogrody to nasz największy rezerwat Przyrody!

Często patrzymy na nasz ogród jako miejsce do zabaw z dziećmi i wnukami, odpoczynku i kultowego grilla. My proponujemy inną perspektywę.  Każdy ogród to rezerwat/ostoja przyrody. Miejsce do życia dziesiątek/setek/tysięcy gatunków. Od żyjących w glebie mikroorganizmów, przez zapylające kwiaty trzmiele i motyle, po śpiewające w koronach ptaki.

Tworzymy je razem?
Do zobaczenia w Ogrodzie na pTAK!

Sprawdź nasz poradnik dla Ogrodników na pTAK!
Obejrzyj prawdziwe Ogrody na pTAK!
Jak wygląda Modraszka?
Jak wygląda Mazurek?