Jak zaaranżować krzewy w ogrodzie?
– grupa krzewów

Dzięki grupom krzewów można stopniowo upiększać swój ogród i tworzyć kolejne zakątki dla drobnych zwierząt i ptaków.
Nasadzenia nie muszą być duże, czasami wystarczą dwa krzewy, którym pozwolimy się rozrosnąć – wszystko zależy od naszych pomysłów i wolnej przestrzeni, jaką dysponujemy. W projekcie wykorzystaliśmy sporo krzewów, żeby pokazać Wam jak można tworzyć dekoracyjne grupy uwzględniając kolory roślin, ich pokrój i możliwość formowania. Przycinanie nie jest wcale trudne – jeżeli nie mamy w tym wprawy lepiej zastosować metodę Kubusia Puchatka – łatwiej kijek pocienkować niż go później pogrubasić. Na początku tniemy mniej i poprawiamy nasze zabiegi w kolejnym roku. Jeżeli planujemy formowanie, możemy sadzić krzewy w mniejszych odległościach, a rozmiary korygujemy tak aby rośliny nie zagłuszały się nawzajem. Kompozycję można urozmaicić też innymi krzewami niż w naszej propozycji, także różnej wysokości bylinami i roślinami jednorocznymi. Najpiękniejsze grupy powstają stopniowo, dajmy im czas, dosadzajmy rośliny w lukach lub tam gdzie coś nie poszło zgodnie z planem. To trochę tak jak z urządzaniem domu – wkręca!

Dereń jadalny, który jest najwyższym elementem kompozycji (tu link do „projektujemy zakątki”) możemy formować na niewielkie drzewo lub spoty krzew. Jeżeli planujemy formę drzewiastą – wybieramy najsilniejsze gałązki (trzy nie więcej), a resztę usuwamy. Najczęściej trzeba poczekać aż sadzonka podrośnie żeby wybrać odpowiednie pędy.

Ligustr pospolity można bardzo łatwo formować. W projekcie występuje obok derenia jako wysoki, dość wąski krzew, ale też w drugim piętrze jest niższy i bardziej kulisty. Można go wykorzystać do uzupełniania kompozycji, nadając odpowiedni kształt.

Głóg jednoszyjkowy, podobnie jak ligustr można wykorzystać w różnych piętrach grupy. Odpowiednio przycinając możemy mieć zarówno niskie jak i wysokie krzewy – dobrze znosi cięcie.

Berberys Thunberga wyróżnia się bordowo-fioletową barwą liści, co ożywia kompozycję. W pierwszym piętrze grupy występuje w naturalnej formie, w niższym jest przycinany do dość niskiego, nieco kulistego krzewu. Taka asymetria kształtów wyraźnie wyróżniających się kolorem krzewów urozmaica kompozycję.

Irga Dammera pełni często funkcję „wykończeniową”. Świetnie nadaję się do uzupełnienia kompozycji w najniższych piętrach grupy. Może się luźno płożyć lub możemy przycinać ją do niewielkich krzewów, np. lekko kulistych.

Grupę krzewów można posadzić przy ścianie domu, przy budynku gospodarczym, ogrodzeniu lub jeżeli dysponujemy miejscem – na otwartej przestrzeni.

Projekty ogrodów
proj. E Gutowska, rys. E Skwarska
Pobierz